Rehabilitacja po wypadku

Uszkodzony kręg szyjny, uraz kolana czy złamany bark w wyniku wypadku często prowadzi do utraty sprawności ruchowej, która uniemożliwia nam wykonywanie codziennych czynności. Z tego względu, zalecana jest rehabilitacja i fizjoterapia w celu  odzyskania zdrowia.  Najważniejszą kwestią jest to, aby jak najszybciej podjąć leczenie i systematyczne pracować nad odzyskaniem utraconych funkcji ruchowych.

Proces rekonwalescencji opiera się na zabiegach z zakresu fizjoterapii, czyli fizykoterapii, kinezyterapii i masażu, których celem jest złagodzenie istniejących objawów. Rehabilitacja ma na celu przywrócenie pełnej lub przynajmniej częściowej sprawności ruchowej. Na początku pacjent jest badany pod kątem psychoruchowym, a także w trakcie leczenia na bieżąco diagnozowany przez specjalistów.

W procesie rehabilitacji wykorzystuje się szereg tradycyjnych i nowoczesnych metod leczenia. Pod okiem rehabilitantów pacjent wykonuje ćwiczenia czynne w celu odciążenia stawów, zahamowaniu zmian zwyrodnieniowych, wzmocnieniu osłabionych mięśni. Rehabilitanci wykorzystują specjalistyczny sprzęt ortopedyczny i zaopatrzenie rehabilitacyjne.

Każdy pacjent ma inną historię choroby, dlatego metoda leczenia dobierana jest indywidualnie. Niemniej jednak, proces rehabilitacji składa się z kilku etapów. Wykonuje się ćwiczenia oddechowe, ułożeniowe, czynne, izometryczne czy ogólnousprawniające. 

Rehabilitacja ma celu leczenie różnych schorzeń o podłożu ortopedycznym – wszelkie stany pourazowe, pooperacyjne, wady postawy czy bóle narządów ruchu. Dzięki prawidłowo dopasowanej rehabilitacji:

  • zmniejszymy dolegliwości bólowe i stan zapalny,
  • usprawnimy czynność ruchową w obrębie urazu,
  • wzmocnimy mięśnie, a także rozciągniemy te przykurczone.

Nasi partnerzy

fundusze unijne, contance care