Terapia ręki i kończyny górnej

Jeśli mamy sprawne ręce, potrafimy wykonać większość czynności, co sprawia, że jesteśmy dużo bardziej niezależni od innych osób, nawet jeśli poruszamy się na wózku. Ręka przede wszystkim służy do osiągnięcia samodzielności w podstawowych czynnościach życia codziennego. Dysfunkcja ręki/rąk odbija się  negatywnie zarówno na wykonywanych na co dzień czynnościach takich jak mycie, ubieranie czy gotowanie, a także na możliwości pracy, nauki, czy kontakcie z otoczeniem. Terapia ręki to w Constance Care nie tylko indywidualne ćwiczenia z fizjoterapeutami, ale również  ćwiczenia z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń, wspierających proces rehabilitacji według indywidualnie dopasowanego programu.

System HandTutor do ćwiczeń precyzyjnych ruchów ręki jest wyposażony w zestaw 11 różnych programów do ćwiczeń (gier), o różnych poziomach trudności, które pozwalają w pełni dostosować każdy trening do aktualnych możliwości Pacjenta. HandTutor służy zarówno jako urządzenie do diagnostyki, jak i do terapii funkcjonalnej z zastosowaniem tzw. sprzężenia zwrotnego - biofeedbacku (czyli dostarczania informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym). Pacjent ma do dyspozycji 6 par "rękawic", odpowiednio zróżnicowanych rozmiarowo - tym samym umożliwia terapię zarówno dla osób dorosłych, jak i starszych dzieci, z upośledzeniem ruchowym pochodzenia neurologicznego oraz ortopedycznego.

Jedna sesja terapii ręki to 30 minut dobranego do aktualnych potrzeb i możliwości Pacjenta treningu, który przypomina nieco granie w gry komputerowe. Pacjent w dobranej do wielkości dłoni "rękawiczce" wykonuje ruchy palców lub nadgarstka w zadanym zakresie. Nawet wytrawni gracze komputerowi nie są znudzeni ćwiczeniami po zakończeniu sesji, czego nie można powiedzieć po standardowej terapii funkcjonalnej - ile bowiem można wiązać sznurowadła, zapinać guziki czy rozpinać rzepy. Innymi słowy HandTutor to doskonałe narzędzie do intensywnej rehabilitacji nawet mimo woli - Pacjent bowiem nie nudzi się w trakcie ćwiczenia i traktuje to jak rozrywkę, usiłując rozegrać mecz koszykówki, wygrać wyścig samochodowy czy nurkować zbierając podwodne skarby. Sam dobiera sobie najbardziej atrakcyjny program ("grę") zgodnie ze swoimi preferencjami, a terapeuta dopasowuje tylko odpowiedni stopień trudności. A wszystko w ramach ćwiczenia tzw. małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów ręki mających na celu poprawę funkcjonowania, a tym  samym jakości życia Pacjentów. Każda z terapii jest zapisywana w komputerze, co pozwala na obiektywną ocenę postępów wyników w trakcie trwania rehabilitacji.

Nasi partnerzy

fundusze unijne, contance care