Blog
Skąd pojawił się pomysł na stworzenie kliniki rehabilitacji?
Masaż powięziowy – tak czy nie?
Gdy bolą cię mięśnie i stawy, wówczas masaż powięziowy jest dla ciebie. Przyniesie ci ulgę w bólu i poprawi ogólne funkcjonowanie organizmu. Masaż powięziowy jest nowoczesną metodą w rehabilitacji, którego celem jest rozerwanie złączonych powięzi, mięśni (na pewno nie jest to głaskanie) i przywrócenie, przede wszystkim elastyczności i mobilności chorym tkankom.
Jak postępować z blizną?
Blizny są nam znane, czy lubiane nie wiem, natomiast wiem, że niektóre mam od dziecka. Moje blizny nie były chciane, natomiast powstały w wyniku zadrapania/wypadku i w różnych miejscach ciała są mniej lub bardziej widoczne.
Moja skolioza
Skolioza to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. Pamiętam jak mając 13-15 lat chodziłam z mamą do różnych fizjoterapeutów celem sprostania krzywiźnie kręgosłupa w odcinku piersiowym kręgosłupa. ‘Skolioza’, bo tak się nazywało (w sumie w dalszym ciągu się nazywa) to schorzenie, to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa, które obejmuje:
MÓJ DRUGI RAZ W EXOPULSE MOLLII SUIT firmy Ottobock – marzec 2023
Niemal pełny kombinezon neuromodulacyjny rozluźniający spastyczne i napięte mięśnie, aktywujący te osłabione oraz łagodzący powiązane dolegliwości bólowe – kombinezon Exopulse Mollii Suit zasadniczo zmienia obszar leczenia schorzeń neurologicznych i powiązanych z nimi objawów.
Test kombinezonu Exopulse Mollii Suit firmy Ottobock
Niemal pełny kombinezon neuromodulacyjny rozluźniający spastyczne i napięte mięśnie, aktywujący te osłabione oraz łagodzący powiązane dolegliwości bólowe – kombinezon Exopulse Mollii Suit zasadniczo zmienia obszar leczenia schorzeń neurologicznych i powiązanych z nimi objawów.
Masz Alzhaimera – Rehabilituj się!
Systematyczna aktywność fizyczna pozwoli na obniżenie negatywnych objawów choroby, takich jak niepokój, lęk, pobudzenie psychofizyczne, zaburzenia snu, perystaltyka jelit.
Ćwiczenia ruchowe są elementem kompleksowego leczenia i uzupełnieniem farmakoterapii.
Rehabilitacja onkologiczna
Rehabilitacja onkologiczna to całokształt procesów przywracających sprawność psychofizyczną oraz społeczną i zawodową osób leczonych z powodu nowotworów złośliwych. Mimo iż, skuteczność leczenia wielu typów nowotworów jest coraz wyższa i długość życia pacjentów onkologicznych wydłuża się, stosowane metody leczenia mogą (ale nie muszą) stanowić przyczynę poważnych zaburzeń czynnościowych i strukturalnych. W efekcie coraz więcej pacjentów wymaga profesjonalnej fizjoterapii.
Rehabilitacja reumatologiczna
Rehabilitacja reumatologiczna jest wielodyscyplinarnym oddziaływaniem medyczno-psychospołecznym, podejmowanym wobec osób z niepełnosprawnością, wynikającą z chorób układu ruchu i tkanki łącznej.
Gdy złamiesz nogę - rehabilitacja PO
Rehabilitacja po złamaniu nogi jest niezbędna wszystkim pacjentom, niezależnie od ich wieku. Rehabilitując nogę po złamaniu należy uzbroić się w cierpliwość bo powrót do całkowitej sprawności może kosztować trochę czasu (od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od miejsca złamania, prędkości gojenia się rany, kondycji fizycznej/zdrowotnej i wieku pacjenta). Najtrudniej jest wrócić do sprawności po złamaniu kości biodrowej i udowej, są to najgroźniejsze złamania.
Pływanie a ból kręgosłupa
Dzisiaj powiem Wam, dlaczego pływanie jest sportem, zalecanym wręcz, gdy boli kręgosłup.
Po pierwsze, pływanie to sport, uaktywniający stawy międzykręgowe, które są odpowiedzialne za amortyzację oraz ruchomość całego szkieletu. Ćwiczenia w wodzie sprawią, iż twój kręgosłup stanie się bardziej ruchomy.
Czy REHABILITACJA to to samo co FIZJOTERAPIA? Jaka jest różnica?
Rehabilitacja zawiera w sobie wiele procesów, w tym fizjoterapię. Podejmowana jest nie tylko w celu przywrócenia ogólnej sprawności fizycznej, ale także psychicznej i społecznej.
Przewlekły ból
IASP (Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu) definiuje 'ból' jako: nieprzyjemne sensoryczne i emocjonalne doświadczenie związane z rzeczywistym, bądź potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Towarzystwo zwraca więc uwagę zarówno na emocjonalne, jak i somatyczne podłoże bólu.
Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa – dlaczego boli?
Ból pleców lub ból kręgosłupa odczuwany jest wzdłuż pionowej osi ciała, po stronie grzbietu i jest najczęściej odczuwany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz w okolicach szyi.
Reedukacja chodu - jak to widzi pacjent
Ponowna nauka chodu to sprawa bardzo indywidualna, w szczególności po wypadku, po udarze, czy w przypadku innej choroby, np. neurologicznej. Reedukacja chodu wymaga od każdego z nas (pacjenta) dużego wysiłku, ale widoczne postępy mogą znacznie wpłynąć na poprawę jakości życia i przede wszystkim na nasze samopoczucie.
Reedukacja chodu - jak to widzi pacjent
Możesz utracić możliwość samodzielnego chodzenia w wyniku, m.in.:
EMG co to takiego?
W rehabilitacji czynnościowe EMG pozwala na obiektywną dokumentację postępów rehabilitacji i treningu. Stwarza możliwość systematycznej analizy i doskonalenie a także indywidualizację procesu leczenia oraz wspomaga aktywny udział Pacjenta w terapii.
Egzoszkielet - doświadczenie pacjenta z SM – ze stwardnieniem rozsianym
W maju 2017 wszystko się zmieniło, świat stanął na głowie. Diagnoza ostateczna – SM. Początkowo nie wiesz ‘z czym to się je’. Każdy choruje inaczej, nie ma jednego SM ale wiesz, że prawdopodobnie choroba ta będzie z tobą do końca życia, chyba że pojawi się lek, póki co go nie ma. Widzisz, że aktywności, które do tej pory sprawiały ci wiele radości, stają się co raz trudniejsze do wykonywania. U mnie pojawiło się przerażenie i na zmianę, wściekłość i lęk.
Kamizelka do pionizacji i ćwiczeń w odciążeniu
Kamizelka służąca do pionizacji oraz ćwiczeń w odciążeniu i podwieszeniu, to autorski, firmowy wyrób stworzony we współpracy, fizjoterapeutów i pacjentów CONSTANCE CARE Centrum Rehabilitacji.
O nas
W okresie niewielu ponad trzech lat od momentu rozpoczęcia funkcjonowania nawiązaliśmy współpracę z wieloma, wiodącymi producentami urządzeń medycznych, instytutami badawczymi, szpitalami oraz partnerami medycznymi. Zbudowaliśmy i dalej rozwijamy zespół świetnych fachowców złożony z lekarzy i fizjoterapeutów.
Rehabilitacja osoby po urazie rdzenia kręgowego cd.
Terapia HAL wymaga, aby pacjent potrafił wysłać sygnał z mózgu do nóg, żeby ruszyły. Bez tego się nie uda. Proszę pamiętać, iż HAL nie wykonuje ruchu za człowieka, egzoszkielet czeka na ‘rozkaz’.
Rehabilitacja osoby po urazie rdzenia kręgowego
Do CONSTANCE CARE Centrum Rehabilitacji przyjeżdża co raz więcej osób poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym. Jedną z takich osób był 65 letni pacjent, pan Piotr.
Stanąć na nogi dzięki intensywnej rehabilitacji
CONSTANCE CARE jest jedynym ośrodkiem w Polsce oferującym terapię z wykorzystaniem aktywnego egzoszkieletu HAL. Obserwujemy, jak poszkodowani z urazami rdzenia kręgowego robią olbrzymie postępy w powrocie do sprawności ruchowej. Wstają z wózka, chodzą z pomocą egzoszkieletu, aż w końcu wykonują pierwsze samodzielne kroki. To nie science-fiction, to rzeczywistość wsparta najnowocześniejszą technologią wprost z japońskiej Doliny Krzemowej.
- Jacek Walukiewicz, prezes CONSTANCE CARE Centrum Rehabilitacji.
Celem wstępu...
Zaczynamy pisać. Rozpoczynamy prowadzenie bloga bo lubimy nowe wyzwania. Wydaje nam się, iż ten blog pozwoli nam dosadniej wyjaśnić na czym polega rehabilitacja neurologiczna i dlaczego stawiamy na robotykę. Będzie też trochę o naszej historii, czyli skąd wziął się pomysł na nowy biznes -klinika rehabilitacji i kiedy powstał pomysł sprowadzenia pierwszego aktywnego egzoszkieletu do Polski.