Zaczynamy pisać. Rozpoczynamy prowadzenie bloga bo lubimy nowe wyzwania. Wydaje nam się, iż ten blog pozwoli nam dosadniej wyjaśnić na czym polega rehabilitacja neurologiczna i dlaczego stawiamy na robotykę. Będzie też trochę o naszej historii, czyli skąd wziął się pomysł na nowy biznes -klinika rehabilitacji i kiedy powstał pomysł sprowadzenia pierwszego aktywnego egzoszkieletu do Polski.
Nie piszemy jako lekarze czy fizjoterapeuci, będziemy korzystać prawdopodobnie z ich podpowiedzi, ale w dużej mierze bazujemy na naszym 7letnim już doświadczeniu w prowadzeniu kliniki rehabilitacji. Bazujemy na obserwacjach, na publikacjach osób znanych i mniej znanych, na rozmowach z naszym zespołem fizjoterapeutów, na własnym doświadczeniu z chorobami (nas też nie omijają Drodzy Państwo).
Pierwszy wpis prawdopodobnie powinien przedstawić ‘nas’ ale to później. W dniu dzisiejszym rozpoczynamy tematykę – egzoszkieletów w rehabilitacji.
EGZOSZKIELETY W REHABILITACJI, SKĄD SIĘ WZIĘŁY?
Wzięły się z USA. Początkowo egzoszkielety miały za zadanie pomagać amerykańskim żołnierzom. Zapytacie jak? A no tak, iż nosząc je na mundurze, żołnierze de facto byli odciążeni i nie czuli ani ciężkiego sprzętu na plecach ani samego egzoszkieletu. Robot wzmacniał mięśnie żołnierzy i umożliwiał przeniesienie dużych ciężarów na duże odległości. W normalnych warunkach nie byłoby to możliwe.
Ostatecznie, technologia ta podbiła rynek medyczny i egzoszkielety są obecnie jedną z najnowocześniejszych form rehabilitacji pacjentów, głównie neurologicznych ale też osób po różnego rodzaju urazach.
Egzoszkielety dzielimy przede wszystkim na:
Są to egzoszkielety, które w celu wspierania pacjentów z różnymi dysfunkcjami narządów ruchu, wykorzystują różnego rodzaju system linek lub/i sprężyn gazowych aby odciążyć pacjenta (nawet do 40%) podczas wykonywanej pracy. Egzoszkieletem pasywnym jest np. Ekso Bionics dostępny m.in. w Konstancinie.
Egzoszkieletem aktywnym jest HAL dostępny, w Polsce tylko, w CONSTANCE CARE Centrum Rehabilitacji (więcej info.: Egzoszkielet rehabilitacja, HAL® Hybrid Assistive Limb (constancecare.pl)). Stanowi on na pewno większe wsparcie dla pacjentów ze względu na możliwość sterowania nim. Ruch w egzoszkielecie Hal jest czynnością wywołaną, inicjowaną i kontrolowaną przez Pacjenta.