Skip to main content

Czy REHABILITACJA to to samo co FIZJOTERAPIA? Jaka jest różnica?

Rehabilitacja zawiera w sobie wiele procesów, w tym fizjoterapię. Podejmowana jest nie tylko w celu przywrócenia ogólnej sprawności fizycznej, ale także psychicznej i społecznej.

Fizjoterapia pomaga przede wszystkim w zwalczaniu bólu ale też zapobiega nawrotom kontuzji, poprawia ogólną kondycję i wydolność organizmu, usprawnia funkcjonowanie poszczególnych narządów, a także jest najlepszym rozwiązaniem dla sportowców, którzy np. na skutek urazu muszą zaprzestać uprawiania danej aktywności fizycznej. Fizjoterapia ma na celu dostarczanie organizmowi konkretnych bodźców.
Podstawowa różnica między fizjoterapią a rehabilitacją jest taka, że fizjoterapia jest elementem składowym rehabilitacji i pozwala pacjentowi wrócić do możliwie pełnej sprawności fizycznej. Fizjoterapia ma na celu wywołanie określonej reakcji mięśni wskutek konkretnych działań leczniczych. Można to osiągnąć różnymi sposobami, np. stosując: fizjoterapię wraz z hydroterapią, masaż leczniczy, kinezyterapię oraz terapię manualną.
Stosowanie zabiegów z zakresu fizjoterapii pomoże lub/i znacząco wpłynie:
  • na ból – załagodzi lub/i całkowicie go usunie;
  • na wydolność organizmu – poprawę/zwiększenie wydolności;
  • na układ ruchowy – zwiększenie jego sprawności;
  • na całe ciało i narządy – zwłaszcza po operacji.

Połączenie rehabilitacji i fizjoterapii bywa bardzo pomocne, szczególnie w przypadku kontuzji u osób aktywnie uprawiających sport. Pozwala na zwalczenie dolegliwości i powrót do sprawności fizycznej, a z drugiej strony sprawia, że sportowiec jest gotowy na kontynuowanie swojej sportowej aktywności również psychicznie. Jednak to, jakie działania zostaną zastosowane, zależy od konkretnej dolegliwości oraz indywidualnych możliwości i potrzeb każdego sportowca.