W rehabilitacji czynnościowe EMG pozwala na obiektywną dokumentację postępów rehabilitacji i treningu. Stwarza możliwość systematycznej analizy i doskonalenie a także indywidualizację procesu leczenia oraz wspomaga aktywny udział Pacjenta w terapii.
EMG to skrót od badania elektromiograficznego, powszechnie stosowanego w diagnostyce chorób nerwowo-mięśniowych. Celem tego typu badań jest dostarczenie informacji na temat stanu czynnościowego nerwów oraz mięśni. Elektromiografia jest podstawowym badaniem dodatkowym służącym do rozpoznawania chorób obwodowego układu nerwowego oraz mięśni (pozwala ocenić m.in. ich zdolność do pracy).
Badanie to dzielimy na powierzchniowe (sEMG) oraz domięśniowe EMG.
- Powierzchniowe sEMG ocenia funkcję mięśni, rejestrując aktywność mięśni z powierzchni powyżej mięśnia na skórze. Umożliwia zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi bezpośredni i natychmiastowy dostęp do funkcji mięśni, co nie jest możliwe przy ręcznym badaniu palpacyjnym lub obserwacji wzrokowej. Biofeedback sEMG może być użyty do „spowolnienia” podwyższonej aktywności mięśni lub do „przyspieszenia” słabych, zahamowanych lub niedoczynnych mięśni. Powierzchniowe sEMG można rejestrować za pomocą pary elektrod lub bardziej złożonego układu wielu elektrod, natomiast elektrody te są w stanie zapewnić jedynie ograniczoną ocenę aktywności mięśni.
- Domięśniowe EMG można wykonać przy użyciu różnych typów elektrod rejestrujących. Najprostszym podejściem jest badanie monopolarną elektrodą igłową, która zwykle jest izolowana i wystarczająco sztywna, aby wniknąć w skórę. Domięśniowe EMG to badanie bolesne i nie zawsze reprezentatywne dla czynności całego mięśnia.