Rehabilitacja po złamaniu nogi jest niezbędna wszystkim pacjentom, niezależnie od ich wieku. Rehabilitując nogę po złamaniu należy uzbroić się w cierpliwość bo powrót do całkowitej sprawności może kosztować trochę czasu (od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od miejsca złamania, prędkości gojenia się rany, kondycji fizycznej/zdrowotnej i wieku pacjenta). Najtrudniej jest wrócić do sprawności po złamaniu kości biodrowej i udowej, są to najgroźniejsze złamania.
Podczas rehabilitacji fizjoterapeuta powinien:
- nauczyć cię, jak radzić sobie ze sprzętem medycznym tj. kule łokciowe, stabilizatory stawu skokowego lub stawu kolanowego;
- przywrócić twój właściwy zakresu ruchu – poprzez pracę nad mobilnością;
- ćwiczyć z tobą ale też pokazać ci, jak samodzielnie ćwiczyć mięśnie i stawy w okolicy złamania.
Rehabilitacja po złamaniu nogi na pewno pomoże tobie w uniknięciu powikłań, takich jak brak zrostu, przykurcz stopy, łydki, czy kolana, a także zmian troficznych na skórze.
Rehabilitując kończynę dolną PO złamaniu, pamiętaj iż:
- podczas chodzenia o kulach twoja noga nie powinna wisieć w powietrzu;
- wysokość kul musisz dopasować do swoich gabarytów;
- w trakcie siedzenia nogę powinieneś/aś układać tak jak nogę zdrową –postawić całą stopę na podłodze a kolana zgiąć do 90 stopni;
- kończynę obciążaj stopniowo.
WAŻNE – jeśli od początku, tj. na 2-3 dzień po ustabilizowaniu kończyny, wprowadzisz właściwą fizjoterapię i dobierzesz, z pomocą fizjoterapeuty, odpowiedni zestaw ćwiczeń, okres rekonwalescencji może być nie tylko krótszy, ale również bardziej skuteczny.