Skip to main content

Moja skolioza

Skolioza to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa.  Pamiętam jak mając 13-15 lat chodziłam z mamą do różnych fizjoterapeutów celem sprostania krzywiźnie kręgosłupa w odcinku piersiowym kręgosłupa. ‘Skolioza’, bo tak się nazywało (w sumie w dalszym ciągu się nazywa) to schorzenie, to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa, które obejmuje:

- skrzywienie w płaszczyźnie czołowej (boczne skrzywienie kręgosłupa);

- skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej (lordo- lub kifo- skolioza);

- skrzywienie w płaszczyźnie poprzecznej (rotacja i torsja kręgów).

Pamiętam, że charakterystycznym objawem, który wykryła moja mama (nie było trudno NIE zauważyć) były: ramiona na różnej wysokości, garb na plecach czy wydęty brzuch.

Objawy skoliozy mogą być bardzo różne, np.

  • wygięcie kręgosłupa na bok, zwykle w części piersiowej i w prawo, najbardziej widoczne przy pochyleniu do przodu;
  • asymetria trójkątów taliowych, zdarza się przemieszczenie jednego z bioder ku górze i do przodu, wystawanie do tyłu jednej strony klatki piersiowej (garb żebrowy, najbardziej widoczne przy pochyleniu do przodu;
  • wyboczenie tułowia wał lędźwiowy, u dziewcząt cofnięcie jednej piersi i sprawianie wrażenia, że jest mniejsza.

 Jeśli plecy dziecka nie są proste, mimo że stara się ono stać tak prosto, jak to możliwe, wtedy uznaje się, że ma skoliozę. Także tak, miałam skoliozę.

Pamiętam, iż z moją skoliozą chodziłam z mamą do ortopedy. To właśnie głównym zadaniem tego lekarza było, aby zahamować pogłębianie się skoliozy oraz zmniejszyć skrzywienie kręgosłupa. Musiałam ćwiczyć, regularnie, codziennie…nie lubiłam tego bardzo bo nie była to moja ‘zajawka’ w wieku nastu lat i pamiętam, że dość często odwiedzałam fizjoterapeutę (z perspektywy czasu nie uważam, iż było to rozsądne) , który nastawiał mój kręgosłup szyjny. Ciągle!

Także drodzy rodzice, przyglądajcie się dzieciom – jak stoją, jak siedzą bo wczesne wykrycie skoliozy ma ogromne znaczenie. Zaoszczędzicie swój i waszego dziecka czas a także pieniądze, które trzeba będzie wydać na wizyty u specjalisty/ów, gimnastykę leczniczą, sprzęt rehabilitacyjny, itp.