Skip to main content

Reedukacja chodu - jak to widzi pacjent

Ponowna nauka chodu to sprawa bardzo indywidualna, w szczególności po wypadku, po udarze, czy w przypadku innej choroby, np. neurologicznej. Reedukacja chodu wymaga od każdego z nas (pacjenta) dużego wysiłku, ale widoczne postępy mogą znacznie wpłynąć na poprawę jakości życia i przede wszystkim  na nasze samopoczucie.

Możesz utracić możliwość samodzielnego chodzenia w wyniku, m.in.:

  • udaru,
  • uszkodzenia rdzenia kręgowego,
  • urazu miednicy,
  • uszkodzenia nerwów,
  • urazu kończyn/y dolnej,
  • porażenia,
  • itp.

Czas powrotu do formy, z przed urazu/choroby, będzie zależeć od wielu czynników, takich jak: co było powodem utraty możliwości chodzenia, twój wiek, twoje indywidualne predyspozycje a także np. stopień zniszczeń w obrębie struktur.

Etapy reedukacji chodu

Reedukację chodu podzielę na 3 etapy ale oczywiście wszystko zależy od indywidualnych możliwości każdego z nas (pacjenta). Poniżej opisuję na czym polega reedukacja chodu w CONSTANCE CARE Centrum Rehabilitacji:

  1. Po przyjeździe do Kliniki, po przeprowadzeniu testów – sprawnościowe lub/i SEMG (jest to badanie transmisji nerwowo- mięśniowej, które pozwala ocenić przewodnictwo nerwowo- mięśniowe) fizjoterapeuci rozpoczynają przygotowanie Ciebie do terapii właściwej, do pracy z robotami. Na tym etapie jesteś zazwyczaj całkowicie odciążony/a, a wszystkie ćwiczenia, jakie wykonujesz mają na celu wzmocnić lub/i odbudować twoje mięśnie, tj. mięśnie nóg, rąk, mięśnie posturalne.
  2. W drugim etapie rozpoczynasz naukę chodu. Początkowo w odciążeniu, najczęściej za pomocą aktywnego podwieszenia. Fizjoterapeuci, o ile jesteś w stanie, stosują na tym etapie jeszcze poręcze, kule lub balkoniki, gdyż twoje nogi nie są wystarczająco silne, żeby nieść ciężar całego ciała.
  1. Ostatnim etapem jest doskonalenie chodu. Chodzisz, PEŁEN SUKCES, ale jest to chód bardzo ostrożny, wówczas fizjoterapeuci stawiają przed tobą koleje wyzwania, np. chodzenie po schodach lub/i dodatkowe pochylenie na bieżni. Na tym etapie chodzisz o kulach, z chodzikiem, bez odciążenia i pokonujesz co raz większe dystanse.

Pamiętajmy jednakże, iż nie każdy z nas wróci do samodzielnego chodzenia. Mimo, iż fizjoterapeuci, bazując na pierwszych testach, będą cię pionizować, to to czy pójdziesz będzie zależało od bardzo wielu czynników, m.in. od czasu – kiedy doznałeś/aś urazu i kiedy zdecydowałeś/aś się na rehabilitację.

PAMIĘTAJ!, IM SZYBCIEJ ZACZNIESZ ĆWICZENIA I REHABILITACJĘ, PO WYPADKU/ UDARZE ITP.,  TYM WIĘKSZE MASZ SZANSE NA POWRÓT DO SAMODZIELNEGO CHODZENIA I GENERALNIE DO SAMODZIELNOŚCI.

Pamiętaj również, iż nie każdy z nas (pacjentów) będzie mógł w przyszłości zrezygnować z pomocniczych sprzętów podczas chodzenia. Wiek i choroba a także doznany uraz w przeszłości mogą powodować, że takie wsparcie już zawsze będzie tobie potrzebne. Wtedy rehabilitant będzie dążyć do usprawniania i doskonalenia techniki tak, by ruch był możliwie mało obciążający i jak najbardziej przypominał ten fizjologiczny – wszystko po to, żeby to ograniczenie nie stało się źródłem kolejnych kontuzji.