Reedukacja chodu - jak to widzi pacjent
Ponowna nauka chodu to sprawa bardzo indywidualna, w szczególności po wypadku, po udarze, czy w przypadku innej choroby, np. neurologicznej. Reedukacja chodu wymaga od każdego z nas (pacjenta) dużego wysiłku, ale widoczne postępy mogą znacznie wpłynąć na poprawę jakości życia i przede wszystkim na nasze samopoczucie.
Możesz utracić możliwość samodzielnego chodzenia w wyniku, m.in.:
- udaru,
- uszkodzenia rdzenia kręgowego,
- urazu miednicy,
- uszkodzenia nerwów,
- urazu kończyn/y dolnej,
- porażenia,
- itp.
Czas powrotu do formy, z przed urazu/choroby, będzie zależeć od wielu czynników, takich jak: co było powodem utraty możliwości chodzenia, twój wiek, twoje indywidualne predyspozycje a także np. stopień zniszczeń w obrębie struktur.
Etapy reedukacji chodu
Reedukację chodu podzielę na 3 etapy ale oczywiście wszystko zależy od indywidualnych możliwości każdego z nas (pacjenta). Poniżej opisuję na czym polega reedukacja chodu w CONSTANCE CARE Centrum Rehabilitacji:
- Po przyjeździe do Kliniki, po przeprowadzeniu testów – sprawnościowe lub/i SEMG (jest to badanie transmisji nerwowo- mięśniowej, które pozwala ocenić przewodnictwo nerwowo- mięśniowe) fizjoterapeuci rozpoczynają przygotowanie Ciebie do terapii właściwej, do pracy z robotami. Na tym etapie jesteś zazwyczaj całkowicie odciążony/a, a wszystkie ćwiczenia, jakie wykonujesz mają na celu wzmocnić lub/i odbudować twoje mięśnie, tj. mięśnie nóg, rąk, mięśnie posturalne.
- W drugim etapie rozpoczynasz naukę chodu. Początkowo w odciążeniu, najczęściej za pomocą aktywnego podwieszenia. Fizjoterapeuci, o ile jesteś w stanie, stosują na tym etapie jeszcze poręcze, kule lub balkoniki, gdyż twoje nogi nie są wystarczająco silne, żeby nieść ciężar całego ciała.
- Ostatnim etapem jest doskonalenie chodu. Chodzisz, PEŁEN SUKCES, ale jest to chód bardzo ostrożny, wówczas fizjoterapeuci stawiają przed tobą koleje wyzwania, np. chodzenie po schodach lub/i dodatkowe pochylenie na bieżni. Na tym etapie chodzisz o kulach, z chodzikiem, bez odciążenia i pokonujesz co raz większe dystanse.
Pamiętajmy jednakże, iż nie każdy z nas wróci do samodzielnego chodzenia. Mimo, iż fizjoterapeuci, bazując na pierwszych testach, będą cię pionizować, to to czy pójdziesz będzie zależało od bardzo wielu czynników, m.in. od czasu – kiedy doznałeś/aś urazu i kiedy zdecydowałeś/aś się na rehabilitację.
PAMIĘTAJ!, IM SZYBCIEJ ZACZNIESZ ĆWICZENIA I REHABILITACJĘ, PO WYPADKU/ UDARZE ITP., TYM WIĘKSZE MASZ SZANSE NA POWRÓT DO SAMODZIELNEGO CHODZENIA I GENERALNIE DO SAMODZIELNOŚCI.
Pamiętaj również, iż nie każdy z nas (pacjentów) będzie mógł w przyszłości zrezygnować z pomocniczych sprzętów podczas chodzenia. Wiek i choroba a także doznany uraz w przeszłości mogą powodować, że takie wsparcie już zawsze będzie tobie potrzebne. Wtedy rehabilitant będzie dążyć do usprawniania i doskonalenia techniki tak, by ruch był możliwie mało obciążający i jak najbardziej przypominał ten fizjologiczny – wszystko po to, żeby to ograniczenie nie stało się źródłem kolejnych kontuzji.