Skip to main content

Rehabilitacja onkologiczna

Rehabilitacja onkologiczna to całokształt procesów przywracających sprawność psychofizyczną oraz społeczną i zawodową osób leczonych z powodu nowotworów złośliwych. Mimo iż, skuteczność leczenia wielu typów nowotworów jest coraz wyższa i długość życia pacjentów onkologicznych wydłuża się, stosowane metody leczenia mogą (ale nie muszą) stanowić przyczynę poważnych zaburzeń czynnościowych i strukturalnych. W efekcie coraz więcej pacjentów wymaga profesjonalnej fizjoterapii.

Rozpoznanie choroby nowotworowej oraz jej leczenie mogą prowadzić do powstania zmian w twoim wyglądzie, sprawności oraz psychice. Może to wpłynąć na rozwój niepełnosprawności, uszkodzeń i upośledzeń w funkcjonalności twojego organizmu jako integralnej całości, dlatego tak ważna jest rola rehabilitacji, bez względu na to na jakim etapie w walce z chorobą się znajdujesz.

Pamiętaj, powinieneś/aś się rehabilitować przez cały okres trwania choroby – na wszystkich jej etapach, nawet już przed rozpoczęciem właściwego leczenia. Rehabilitacja musi obejmować etap leczenia, etap po zakończeniu leczenia oraz etap gdy jesteś już wyleczony/a. Rehabilitacja jest również wskazana osobom z zaawansowaną chorobą nowotworową, w terminalnym jej okresie.

Poprzez zastosowanie odpowiednich ćwiczeń i technik manualnych złagodzisz ból, który często jest  skutkiem ubocznym leczenia nowotworu: ćwiczenia ruchowe wpływają na odbudowę osłabionych mięśni – zapobiegnie to zaburzeniom postawy ciała a także zmianom przeciążeniowo – zwyrodnieniowym. Sprawność mięśni jest podstawą, żebyś był/a samodzielnym/ą oraz niezależnym/ną pacjentem/tką onkologicznym/ną.

Drenaż limfatyczny może pomóc ci w udrożnianiu naczyń i odpływie limfy, zmniejszając przy tym obrzęki kończyn, natomiast trening fizyczny na pewno zwiększy wytrzymałość układu sercowo-naczyniowego i zmniejszy uczucie zmęczenia.

Pamiętaj, gdy odpowiednio dobierzesz ćwiczenia i będziesz je prawidłowo oraz regularnie wykonywać, zwiększysz sprawność układu krążenia i układu oddechowego. W ten sposób na pewno będziesz się mniej męczył/yła.