CONSTANCE CARE jest jedynym ośrodkiem w Polsce oferującym terapię z wykorzystaniem aktywnego egzoszkieletu HAL. Obserwujemy, jak poszkodowani z urazami rdzenia kręgowego robią olbrzymie postępy w powrocie do sprawności ruchowej. Wstają z wózka, chodzą z pomocą egzoszkieletu, aż w końcu wykonują pierwsze samodzielne kroki. To nie science-fiction, to rzeczywistość wsparta najnowocześniejszą technologią wprost z japońskiej Doliny Krzemowej.
- Jacek Walukiewicz, prezes CONSTANCE CARE Centrum Rehabilitacji.
Nowoczesne technologie w rehabilitacji sprawiają, że osoby z częściowym urazem rdzenia kręgowego nie muszą spędzić reszty życia na wózku inwalidzkim. Jest duża szansa, że staną na własnych nogach. Ba - nawet, że zaczną chodzić.
Hybrid Assistive Limb
W otoczeniu japońskiej Doliny Krzemowej, Uniwersytet Tsukuba oraz firma Cyberdyne opracowali aktywny egzoszkielet HAL (Hybrid Assistive Limb), czyli hybrydową kończynę wspomagającą. Celem projektu było wspieranie i rozszerzanie fizycznych możliwości użytkowników, w szczególności osób niepełnosprawnych fizycznie.
Jak to działa? Powstające w mózgu polecenie ruchu przekazywane jest do mięśni pacjenta w postaci impulsu nerwowego, przesyłanego rdzeniem kręgowym i nerwami obwodowymi, w wyniku czego mięsień napręża się, wywołując ruch. W przypadku pacjentów z neurogennym zaburzeniem funkcji chodu, wywołanie lub przepływ takiego sygnału są znacząco osłabione. Istniejące, szczątkowe sygnały nerwowe, egzoszkielet HAL odbiera przez czujniki umieszczone na powierzchni skóry, na mięśniach kończyn dolnych pacjenta, a następnie wzmacnia je. System rozpoznaje sygnał i dostarcza pacjentowi niezbędne wsparcie siłowe, umożliwiając wykonanie żądanego, celowego ruchu. Wpływa to na maksymalną stymulację zjawiska zwanego neuroplastycznością. W trakcie treningu, poprzez systematycznie wykonywane ćwiczenia, powstają nowe połączenia nerwowe, odbudowywany zostaje wzorzec chodu, następuje wzmocnienie siły mięśniowej i przywracana jest zdolność chodzenia.
Kluczowy jest czas
Egzoszkielet HAL nie jest oczywiście cudownym remedium na wszystkie przypadki niepełnosprawności. Szybki test pozwala jednak ocenić, czy terapia HAL może być szansą dla danego poszkodowanego. Szansą nie zawsze na pełną sprawność, ale z pewnością na znacząco lepszy komfort życia. Kluczowy przy tym jest czas od wypadku. Pierwszy rok od zdarzenia to okres, w którym poszkodowany powinien zacząć rehabilitację, aby ta przyniosła jak najlepsze efekty. A im wcześniej, tym szanse na powrót do sprawności są większe.