Co to jest terapia NDT Bobath?
NDT-Bobath (Neuro-Developmental Treatment – leczenie neurorozwojowe) to szeroko stosowana na całym świecie metoda pracy z niemowlętami i dziećmi, które wymagają stymulacji rozwoju psycho-ruchowego. Metoda stworzona w latach 40-tych XX w. przez malżeństwo Bobath jest stale rozwijana i wzbogacana.
Nadrzędnym celem metody jest pełne wykorzystanie potencjału rozwojowego dziecka wykazującego cechy uszkodzenia mózgu lub zaburzonego dojrzewania OUN, a poprzez to pomoc we wszechstronnym rozwoju, tak by mogło być ono w przyszłości jak najbardziej samodzielne.
W trakcie terapii hamuje się nieprawidłową aktywność odruchową generowaną na skutek uszkodzenia mózgu, hamuje się nieprawidłowe wzorce postawy i ruchu, a ułatwia wzorce prawidłowe, właściwe dla danego etapu rozwoju.
Dziecko uczy się i koryguje zachowania ruchowe poprzez czucie prawidłowego ruchu. Jest on przekazywany rękoma terapeuty, układanymi na tzw. punktach kluczowych (głowa, tułów, barki, miednica, nogi, ręce). Metoda zakłada współpracę z dzieckiem, które odpowiednio motywowane podejmuje określone aktywności ruchowe, a terapeuta pomaga je realizować w sposób prawidłowy. Dziecko, co bardzo ważne, nie powinno płakać w trakcie terapii, powinno czuć się bezpiecznie, cieszyć się ruchem i chętnie wracać na kolejne sesje.
Ważną rolę w procesie terapii pełnią rodzice i opiekunowie dziecka. Obecni podczas sesji terapeutycznych, obserwując prace terapeuty otrzymują wyczerpujące informacje na temat zachowań dziecka, jego reakcji, umiejętności i problemów. Włączają się w proces terapii, początkowo poprzez realizację zadań pielęgnacyjnych takich jak odpowiednie układanie dziecka, noszenie, karmienie, itp. Stopniowo uczą się ćwiczeń, które powtarzają w domu utrwalając nabyte przez dziecko w czasie sesji terapeutycznych umiejętności.
Wskazania:

- niemowlęta z zaburzeniami napięcia mięśniowego, z asymetrią posturalną
- dzieci z opóżnieniem rozwoju psycho-ruchowego
- dzieci z MPD
- wcześniaki i niemowlęta z grupy wysokiego ryzyka zagrożone rozwojem MPD
- dzieci z wadami wrodzonymi (przepuklina oponowo-rdzeniowa, wady kończyn)
- dzieci z chorobami genetycznymi (np.zespół Downa)