Robotyka

HAL® System – innowacyjna neurorehabilitacja.

Czy pacjent z urazem rdzenia kręgowego jest skazany na wózek inwalidzki? Czy jest taka terapia, która umożliwi osobie niechodzącej samodzielne poruszanie?

Zacznijmy od początku. Jeśli chcemy iść, to ruch zaczyna się w naszej głowie. Powstaje chęć, wola chodzenia – mózg wysyła polecenie w postaci impulsu nerwowego, który przenoszony jest przez rdzeń kręgowy, a dalej przez nerwy obwodowe bezpośrednio do mięśni nóg. Te, odbierając polecenie z naszego mózgu, odpowiadają robiąc krok. Sprawny człowiek nie zastanawia się nad mechanizmem chodu. Są jednak sytuacje, kiedy ten mechanizm jest zaburzony lub całkowicie przestaje funkcjonować.

Uraz rdzenia kręgowego powoduje, że sygnał wysyłany przez mózg do mięśni kończyn dolnych dociera jako bardzo słaby impuls, nie wystarczający do zainicjowania ruchu. Człowiek zostaje unieruchomiony w łóżku lub na wózku inwalidzkim. Czy już na zawsze? Jeśli mamy do czynienia z niecałkowitym urazem rdzenia, jeśli pacjent z porażeniem kończyn dolnych odbiera bodźce czuciowe, to nie wszystko jest stracone.

W  XXI wieku nadeszła era egzoszkieletów.

Na Uniwersytecie w Tokio stworzono robota, który pomaga człowiekowi w wykonywaniu danych czynności lepiej, sprawniej i ze znacznie większą częstotliwością. Powstała firma o nazwie Cyberdyne , która stworzyła, dotychczas jedyny na świecie, aktywny egzoszkielet . Powstało nowe pojęcie: Terapia Cyberniczna – Cybernic Treatment.

 

hal

Co to jest HAL®?

cyberdyneHAL® (Hybrid Assistive Limb) wykonany z tworzywa sztucznego lekki i wytrzymały egzoszkielet produkowany przez japońską firma Cyberdyne udowadnia, że przed człowiekiem stoją nowe możliwości.

HAL® jako jedyny na świecie aktywny egzoszkielet daje lekarzom i fizjoterapeutom całkowicie nowe możliwości, innowacyjną metodę rehabilitacji, a Pacjentom nadzieję na powrót do dawnego życia. Terapia z wykorzystaniem HAL® System wyróżnia się tym, że ruch jest aktywnością wywołaną  inicjowaną i kontrolowaną przez Pacjenta.

HAL® to innowacyjny egzoszkielet, który wzmacnia wysyłany przez mózg impuls elektryczny do mięśni kończyn dolnych, stymuluje mięśnie, które wykonując ruch dają zwrotną informację do mózgu. Mamy zatem do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym, czyli biofeedbackiem nerwowo-mięśniowym.

Terapia z wykorzystaniem HAL® zakłada 5 sesji tygodniowo (codziennie), przez 12 kolejnych tygodni (60 sesji).


Wskazania

Rehabilitacja z wykorzystaniem systemu HAL® przewidziana jest dla szerokiej grupy pacjentów
z zaburzeniami chodu, którzy mają jednak zachowaną minimalną funkcję kończyn dolnych i/lub czucie powierzchniowe:

  • niecałkowity uraz rdzenia kręgowego,
  • udar mózgu,
  • dystrofia mięśniowa,
  • Stwardnienie rozsiane (SM),
  • choroby nerwowo-mięśniowe.


Sesja kwalifikująca do terapii z wykorzystaniem egzoszkieletu HAL
®


Korzyści

Jak wykazały badania naukowe terapia z zastosowaniem HAL® powoduje:

  • wzmocnienie grup mięśniowych w obrębie kończyn dolnych,
  • poprawę czucia powierzchniowego,
  • zmniejszenie spastyczności,
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych o charakterze neuropatycznym,
  • stymulację obszarów korowych mózgu,
  • poprawę wzorca chodu oraz równowagi,
  • wzrost prędkości chodu,
  • zmniejszenie potrzeby korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego.




Nasi partnerzy

fundusze unijne, contance care